Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zamiary pracodawcy przesądzą o długości okresu próbnego

06 lipca 2023 | Kadry i Płace | Katarzyna Kalata

Nowe zasady zawierania umów o pracę na okres próbny sprawiają problemy, gdy nie da się przewidzieć sytuacji w firmie. Obecnie bowiem już przy zawieraniu takiej umowy trzeba określić dalsze plany względem pracownika.

Ostatnia nowelizacja kodeksu pracy wprowadziła zmiany w regulacjach dotyczących zawierania umów na okres próbny. Obecnie możliwe jest ich zawieranie na miesiąc lub dwa miesiące, pod warunkiem że pracodawca zamierza podpisać z pracownikiem następną umowę na czas nieprzekraczający roku. Poniżej przestawiamy odpowiedzi na pytania nurtujące czytelników.

∑ Czy mając zamiar zawarcia umowy na czas nieokreślony lub określony powyżej 12 miesięcy muszę wpisać w umowie na okres próbny taką informację?

Nie. Zgodnie z przepisami nie ma obowiązku wskazywania w umowie na okres próbny zamiaru zawarcia umowy na czas nieokreślony lub określony powyżej 12 miesięcy.

Informację o zamiarze dalszego zatrudnienia należy wprowadzić, jeśli umowa o pracę na okres próbny będzie zawarta na:

∑ miesiąc – gdy strony mają zamiar zawrzeć następnie umowę na czas określony krótszy niż sześć miesięcy,

∑ dwa miesiące – gdy strony mają zamiar zawrzeć następnie umowę na czas określony dłuższy niż sześć i krótszy niż 12 miesięcy.

∑ Pracownika, którego zatrudnialiśmy na 33 miesiące i zakończyliśmy umowę, po roku ponownie przyjmujemy do pracy. Czy możemy go zatrudnić jeszcze raz na czas określony, czy konieczne jest zawarcie umowy na czas nieokreślony?

Nie, mogą państwo zatrudnić pracownika ponownie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12614

Wydanie: 12614

Spis treści
Zamów abonament